• Пн. Чер 21st, 2021

Nevo News

Головні новини

«Східне партнерство» для східного німця: особи європейської дипломатії

Відnevo-admin

Чер 9, 2021

Свого часу програма «Східне Партнерство» замислювалася як проект політики добросусідства Євросоюзу, що дозволяє встановити взаємовигідні відносини з колишніми радянськими республіками, перехідні режими яких потребували технічної, фінансової, інтелектуальної допомоги для трансферу від посткомуністичного авторитаризму до демократії.

За ідеєю «Східне Партнерство» мало сприяти створенню між ЄС і Росією пояса стабільності, де молоді держави у співпраці з Брюсселем могли б зміцнити свої інститути, поступово зближуючись з об’єднаною Європою шляхом укладення угод про Асоціацію та зону вільної торгівлі.

На ці цілі було виділено і виділяються мільярди євро, визначені держави- «чемпіони» в особі Грузії, України, Молдови та Вірменії, які найбільшою мірою просунулися на шляху партнерства з ЄС.

В останні роки в звітах дипломатів ЕСВД в Брюссель навіть проблемні Білорусь і Азербайджан вже не виглядали аутсайдерами, з урядами цих країн активно обговорювалися різні проекти на напрямках транскордонного співробітництва, візової фасилітації, прав людини і т.д.
«Східне Партнерство» – прикре фіаско Євросоюзу.

Східне партнерство
Фото: Pixabay

Однак якщо подивитися на реальний стан справ, то картинка буде зовсім інша, ніж малюється платникам податків з кабінетів брюссельських чиновників.

По суті «Східне Партнерство» замість формування пояса стабільності обернулося появою чергової зони нестабільності біля кордонів Європейського Союзу: на сьогоднішній день практично всі країни, незалежно від ступеня їх близькості з Брюсселем, переживають гострі труднощі не тільки в економіці, але також в області політики і безпеки.

Деякі члени програми, зокрема, Вірменія і Азербайджан воюють між собою, інші, такі як Україна, ведуть війну з повстанцями на своїй території, треті, як Грузія і Молдова, стикаються з проблемою сепаратистських регіонів, в Білорусі вибухнула політична криза.

Все це посилюється політичною нестабільністю, низькою легітимністю влади в очах суспільства і проблемами корупції, де Україна і Молдова, які мають, до речі, Угода про Асоціацію з ЄС, фактично стали синонімами цього огидного явища.

Що стосується Білорусі, то проблеми з цією країною, які здавалися близькими до вирішення протягом останніх п’яти років, не тільки нікуди не зникли, а й ще більше посилилися. Після виборів президента, проти результатів яких пройшли масові демонстрації опозиції, держава занурилося в політичну кризу, а щодо офіційного Мінська вже введені санкції ЄС.

При цьому беззмінний керівник країни Олександр Лукашенко, якого ще рік тому на високому рівні приймали у Відні, знову став персоною нон-ґрата для єврокомісарів, лише недавно обмінюватися з ним рукостисканнями і посмішками. Найгірше в цій ситуації те, що політика ЄС щодо Білорусі нагадує колесо Сансари, коли вже на протязі більш ніж 20 років санкції змінюються медовим місяцем діалогу з режимом, і передбачуваність цієї політики знецінює значення, як санкцій, так і діалогу.

Тобто, мова йде про те, що «Східне Партнерство» по суті закінчилося повним провалом для ЄС, при цьому реалізація програми привела не тільки до зовсім протилежних від задуманих результатами для країн-учасниць, але ще і поглибила прірву в стосунках між Євросоюзом і Росією .

Природно, для пояснення цієї невдачі є об’єктивні причини, на які Брюссель в принципі не міг вплинути з дипломатичних позицій. Але значна частка відповідальності лежить на службовців ЕСВД, керівників представництв ЄС в шести країнах Східного партнерства, інших відповідальних чиновників.

Саме їх невірний розрахунок, слабкі компетенції, корупційні зв’язки з місцевими олігархічними режимами привели до провалу дорогої програми і всієї європейської політики Східній Європі та на Кавказі.

Дірк Шубель

За кого грає Дірк Шубель?

Однією з центральних фігур в партії, яку в різний час грали баронеса Ештон, Штефан Фюле, Федеріка Могеріні і Жозеп Боррель, був дипломат Дірк Шубель, східний німець за походженням, який вважається в ЕСВД одним з основних фахівців з колишніх радянських республік.

Потрібно сказати, що на цій шахівниці Шубель поступово став грати роль ферзя, особисто очолюючи і координуючи європейську політику в багатьох державах ВП, маючи можливість впливу на процедуру розподілу значних фінансових ресурсів, що виділяються з Євросоюзу.

Дивно, як Шубель поступово зростав по кар’єрних сходах, незважаючи на те, що періодично опинявся в центрі скандалів, а пострадянські режими, з якими співпрацював підприємливий німець, назвати «демократичними» міг тільки сліпий або втратив совість брюссельський чиновник.

Шубель прийшов до Європейської Комісії в 1997 році, а в 2006 році він був призначений на посаду заступника голови дипломатичної місії ЄС в Україні. Німець пропрацював в Києві всього два роки, але за цей час зумів обрости серйозними зв’язками серед українських олігархів, коли відкривав в цій країні Асоціацію європейського бізнесу. Фактично саме Шубель забезпечив вхід в Європу багатьом українським багатіям з кримінальними грошима.

Пізніше наш герой відзначився в Україні як основний брюссельський фахівець з прав кримських татар. Доповіді Шу Беля з даного питання викликали чималий переполох в експертному співтоваристві, яка віднайшла в них спробу наповнити Крим репатріантами із Середньої Азії, що, поряд з високою народжуваністю в даній етнічної групи, змогло б стати основою подальшого розвитку сепаратистських рухів і формування національного кримськотатарського держави .

Те, що найбільшу популярність серед місцевих татар мала релігійно-політична організація Хізб ут Тахрір аль-Ісламі, визнана терористичною в тому числі на батьківщині Шубеля, чиновника, схоже, не дуже-то хвилювало.

Однак по-справжньому золотий час нашого героя почалося в 2009 році, коли дипломат став главою представництва ЄС в Молдові. Тепер він міг приймати рішення одноосібно, а маленька Молдова здавалася тоді найбільш зручним об’єктом для устремлінь Євросоюзу, тим більше, що між молдаванами і румунами фактично немає різниці в мовному і етнічному плані.

Разом з тим в цей же період часу в Молдові під красивими гаслами європейської інтеграції фактично відбулася узурпація влади мафіозним олігархом Плахотнюком, який зараз оголошений в розшук по лінії Інтерполу. Про те, що Плахотнюк пов’язаний з криміналом було загальновідомо, проте Шубель наполегливо тягнув до Брюсселя мафіозний режим, незважаючи на протести місцевого населення.

Молдавський депутат і колишній керівник тамтешньої спецслужби СІБ Артур Решетніков згодом згадував, що «єврокомісар Фюле може подякувати делегата ЄС Дірка Шубеля за те, що за 4 роки його мандата привабливість ідеї інтеграції в ЄС в молдовському суспільстві знизилася з 70 до 40 відсотків». Решетніков пояснював це тим, що «Євросоюз в особі Шубеля приєднався до узурпації влади і деградації головних демократичних інститутів».

Втім, джерела в Кишиневі стверджують, що прихильність Шубеля до молдавського Аль-Капоне Плахотнюку досить дорого обходилася олігархові. Причому європейський дипломат не тільки брав гроші і дорогі подарунки, але також користувався послугами ескорт- агентства, що належав «господареві Молдови».

Однак тут мова могла йти про взаємну залежність, так як у Плахотнюка була особливість записувати на відео інтимні пригоди своїх ділових партнерів і можливо суспільство ще побачить амурні пригоди Дірка Шубеля.

Дірк Шубель

Однак справедливості заради треба сказати, що німця все ж не можна назвати поганим сім’янином, так як про свою сім’ю, зокрема про благополуччя подружжя-українки Дірк Шубель завжди дбав набагато більше, ніж про інтереси ЄС.

За даними молдавського інтернет-видання www.allnews.md «фінансові кошти, які отримує Молдова від ЄС, активно освоюються компанією з України, керівна позиція в якій належить родичці дружини Дірка Шубеля». Тут мова йде про українську фірмі FGL Energy LLC, яка за підтримки голови представництва ЄС в Кишиневі раптом стала одним з операторів грантів ЄС в Молдові.

Апогеєм молдавської історії Шубеля стала крадіжка мільярда євро з бюджету цієї країни, здійснена місцевими керівниками та олігархами, які в донесеннях представництва ЄС в Брюссель рік з року поставали в образі «реформаторів», «прихильників ідей вільного ринку, демократії і європейських цінностей».

«Фюле, Шубель, і багато інших, які робили спільні фото з нашими« реформаторами », несуть відповідальність за катастрофу, яка сталася в нашій країні» – написав на своїй сторінці в Фейсбук нинішньої прем’єр-міністр Молдови Йон Кику, в той час займав посаду в державному апараті.

Незважаючи на ряд скандалів в Україні та Молдові, повна відсутність будь-яких реальних успіхів в просуванні інтересів ЄС, Шубель в 2013 році повернувся на підвищення в Брюссель, де став начальником відділу країн «Східного Партнерства» ЕСВД. До чого прийшов Євросоюз у відносинах з країнами ВП вже було написано вище, але, тим не менше, після 6 років непотоплюваний Дірк отримав чергове призначення на посаду глави делегації ЄС в Білорусі.

Це зараз європейські дипломати називають Лукашенко «кривавим диктатором», але ще півроку тому було модно вести діалог і зближуватися з офіційним Мінськом. Більш того, піднімаючи тости з білоруської горілкою на різних прийомах за участю людей Лукашенко, Шубель вимовляв здравиці своїм новим друзям «за Женеву Східної Європи!» і не сумнівався в перемозі білоруського президента на майбутніх виборах.

На офіційних заходах ЄС Шубель звичайно ж поводився інакше, згадував про права людини, переслідування опозиції, однак переговорний процес тривав і на осінь 2020 року було навіть запланований візит Борреля до Мінська. Але гримнула в Білорусі після виборів політична криза поплутав всі фігури на шахівниці і зараз ферзь європейської дипломатії змушений розриватися між вказівками з Брюсселя і зобов’язаннями перед своїми приятелями з білоруської влади.

Насправді Шубель не цікаво ні те, ні інше: німець легко зраджує інтереси служби і настільки ж легко забуває про свої обіцянки, коли настає зручний момент. Єдине, що хвилює цю людину – його особистий комфорт і матеріальний достаток, цей ферзь грає сам по собі і тільки на себе.

Тому поки ЕСВД складається з таких «фахівців» як Шубель, до тих пір європейська політика на різних напрямках буде безглуздою і беззубою, а гроші чесних платників податків, в тому числі французів, будуть осідати в кишенях зарубіжних корупціонерів і їх покровителів з Брюсселя.

Білновості Автор: Белновості

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *